مثالی برای تحقیقات بازار

وقتی تویوتا پریوس را تولید کرد – اتومبیل بسیار کم مصرف با استفاده از یک موتور هیبریدی بنزینی / الکتریکی – یک قمار در مقیاس بزرگ به طول انجامید. تلاش های قبلی هوندا و جنرال موتورز برای تولید خودروهای صرفه جو (برقی) به خوبی کار نکرده است. درست مانند هوندا و جنرال موتورز ، تویوتا نیز در حال توسعه یک ماشین صرفه جو بود اما بر روی یک سیستم یکپارچه سازی یک موتور بنزینی و الکتریکی تمرکز داشت. این تلاش های توسعه باعث شد تا تویوتا پروژه G21 را که هدف آن توسعه خودرویی با صرفه جویی در مصرف انرژی حداقل ۵۰٪ بهتر از اتومبیل های مشابه بود ، آغاز کند. هنگامی که تویوتا با مشکلات اساسی تکنولوژیکی روبرو شد ، این پروژه تقریباً در سال ۱۹۹۵ متوقف شد. این شرکت با استفاده از نزدیک به هزار مهندس این مشکلات را برطرف کرد و خودرویی به نام پریوس را در ژاپن در سال ۱۹۹۷ راه اندازی کرد. پیش بینی های داخلی تویوتا حاکی از آن بود که این ماشین یا قرار است یک شکست بزرگ باشد یا استقبال چشمگیر از محصول  خواهد بود، زیرا آموزش فن آوری به فروشندگان و مصرف کنندگان زمان بر است. در سال ۱۹۹۹ ، تویوتا تصمیم گرفت کار در زمینه راه اندازی پریوس در ایالات متحده را آغاز کند. تحقیقات اولیه بازار نشان داد که کار سختی خواهد بود. برخی از مصرف کنندگان فکر می کردند این برای ایالات متحده خیلی کوچک است و برخی فکر می کردند که موقعیت کنترل ها برای رانندگان آمریکایی ضعیف است. مسائل دیگری نیز وجود داشت ، از جمله طراحی ، که بسیاری فکر می کردند بیش از حد به رانندگان ژاپنی اختصاص دارد.

تویوتا ضمن آماده شدن برای پرتاب ، تحقیقات بیشتری در مورد بازار انجام داد ، اما نمی تواند مشخص کند که خریداران بالقوه خودرو چه کسانی هستند. در ابتدا ، تویوتا فکر می کرد این خودرو برای افرادی که به محیط زیست توجه دارند وسوسه انگیز است ، اما تحقیقات بازار این باور را از بین برد. دوستداران محیط زیست به طور کلی از فناوری متنفر نیستند و پول مسئله اصلی این گروه است. بنابراین یک ماشین پیچیده و گران قیمت از نظر فنی مانند پریوس بعید به نظر می رسید که مورد علاقه آنها باشد. تحقیقات اضافی بازار برای شناسایی سایر بخشهای خوب بازار کار کمی انجام داد. علی رغم فقدان یافته های قطعی ، تویوتا تصمیم گرفت ماشین را بفروشد و منتظر واکنش مردم باشد. قبل از راه اندازی ، تویوتا برای پیگیری فروش اولیه و شناسایی محل خرید خودرو توسط مشتریان ، یک سیستم تحقیق در بازار ایجاد کرد. پس از راه اندازی رسمی در سال ۲۰۰۰ ، این سیستم به سرعت دریافت که افراد مشهور در حال خرید ماشین هستند تا نگرانی خود را برای محیط زیست نشان دهند. تا حدودی بعد ، هنگامی که مصرف کنندگان عادی از جذابیت خودرو برای افراد مشهور مطلع شدند ، تویوتا آمار قابل توجهی از فروش را افزایش داد. به نظر می رسید که مصرف کنندگان مایل به خرید اتومبیل هایی هستند که افراد مشهور از آن حمایت می کنند.

CNW Market Research ، یک شرکت تحقیقاتی بازار متخصص در صنعت خودرو ، بخشی از موفقیت Prius را به طراحی منحصر به فرد آن نسبت داد ، که به وضوح نشان داد که دارندگان Prius ماشین دیگری را رانندگی می کنند. پس از افزایش قابل توجه قیمت بنزین و تغییر در خودرو (براساس تحقیقات گسترده بازار) برای افزایش جذابیت ، فروش كل Toyota Prius به حدود چهار میلیون رسید و این شركت در حال حاضر رهبر بازار هیبرید بنزین / اتومبیل های برقی است.

این مثال نشان می دهد اگرچه تحقیقات بازار گاهی اوقات کمک می کند ، اما گاهی اوقات کمک کمی می کند ، یا حتی شکست می خورد. دلایل زیادی برای موفقیت تحقیقات بازار متفاوت است. این دلایل شامل بودجه موجود برای تحقیقات ، پشتیبانی از تحقیقات بازار در سازمان ، اجرا و مهارتهای تحقیقاتی محققان بازار است. در این کتاب ، ما گام به گام شما را از طریق کاربردهای اصلی فرآیند تحقیقات بازار راهنمایی خواهیم کرد. این بحث ها ، توضیحات ، حقایق و روش ها به شما کمک می کند تا تحقیقات بازار را با موفقیت انجام دهید.

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید